Popisy stran
Křižáci
Křižáci musí vypadat jako evropští středověcí rytíři, nejvhodnější je bílá barva. Pokud si nejste jistí, zda je váš kostým správný, přijměte znamení kříže a ozdobte s ním svůj varkoč nebo štít. Křižáci se v dominantních barvách snaží vyhýbat černé a červené barvě (např. černá prošívanice překrytá bílým varkočem není problém). Používají pouze kroužkovou zbroj s menšími plátovými dopňky. Vyhněte se kyrysu, plátovým nohám nebo rukám!
- Byl tak vysoký, že málem o loket převyšoval nejvyšší muže své doby, byl štíhlý, měl ploché břicho, široká ramena i hruď a silné paže. Nebyl ani hubený, ani nepřekypoval masem, ale jeho tělo bylo souměrné a odpovídalo, abych tak řekla, Polykleitovým pravidlům. Měl silné ruce, stál pevně na nohou, měl pevnou šíji i záda. Kdo se na něj podíval pozorněji, viděl, že je trochu nahrbený. Měl velmi bílou pleť, jen na tváři provázel bílou barvu ruměnec. Měl plavé vlasy, které mu nepadaly až na záda, jako tomu bylo u jiných barbarů. Bohemund si nezakládal na své hřívě, ale měl vlasy přistřižené až po uši. Oči měl modré, vyzařovaly odvahu i jakousi vážnost.
Bohemund měl určitý půvab, ale narušovaly jej rysy vzbuzující strach. Celým výrazem dával najevo, že je nelítostný, myslím, že svou výškou vyvolával dojem šelmy, a dokonce jeho smích naháněl lidem hrůzu. Jeho duše i tělo hostily zároveň hněv i lásku a obojí v něm toužilo po válce. Byl bystrý a chytrý, vždy dovedl najít východisko. Vyjadřoval se přesně a jeho odpovědi byly nezvratné.
- popis Bohemunda od dcery císaře Alexeia Anny Komnenovny
- Bohemundova armáda se skládá z nejlepších a nejzkušenějších rytířů své doby. Jako takový mají bez výjímek kroužkovou zbroj. Bez helmy nebo alespoň kroužkové kukly by také nikdy nevyrazili do boje. Vládnou jakoukoliv zbraní, snad jen k používání kopí jinak než koňmo (náš případ) by se nesnížili. Mnozí také používají velké, těžké madlové štíty.
- Musí mít zbroj a helmu nebo kroužkovou kapuci. Jsou povoleny nadrozměrné štíty. Nesmí používat kopí.
- Když roku 1095 vyhlásil papež Urban II. první křížovou výpravu za osvobození Božího hrobu v Jeruzalémě, Godefroy brzy ohlásil svou účast. Prodal nebo zastavil většinu svého majetku s myšlenkou usadit se ve svaté zemi natrvalo. Jako lotrinský vévoda je to nejvýznamější říšský šlechtic účastnící se výpravy. Spolu s Godefroyem se rozhodli k výpravě přidat i jeho bratři Eustach a Balduin.
- Pod vedením Godefroy z Bouillonu se seskupila většina francouzské a říšské šlechty i se svými družinami. Najdou se zde jak nejurozenější řytíři v nádherných zbrojích tak i jejich pohůnci mající stěží prošívanici. Všichni však mají odznaky svých pánů. Výzbroj je také rozmanitá. Na rozdíl od sicilských normanů používají pouze menší, modernější štíty. Někteří bojovníci si také oblíbili kopí.
- Zbraně dle běžných pravidel. Ve straně mohou být maximálně 2 kopí.
- V mládí býval Petr vojákem a později se stal poustevníkem živícím se žebráním. Odmítal jíst maso a proto jeho stravu tvořily jen ryby a víno. Už před rokem 1096 se pokusil vykonat zbožnou pouť do Jeruzaléma, ale cestou byl zajat seldžuckými Turky a mučen. Od té doby Petr Poustevník muslimy fanaticky nenávidí. Po vyhlášení křížové výpravy začal burcovat lid, aby zanechali všeho a táhli do svaté války osvobodit Jeruzalém a dokonce prohlašoval, že to byl on sám, kdo Urbana II. přesvědčil vyhlásit křížovou výpravu. Jeho výzvu vyslyšely davy prostého lidu.
- Jako první vyrazila pod znamením kříže chudina. Bez zbrojí, bojových zkušeností a někteří i beze zbraní, chráněni jen svou vírou vyrazili vyrvat Jeruzalém z rukou nevěřících.
- Zakázány jsou zbroje a velké štíty (pěstní štíty povoleny). Ostatní zbraně podle pravidel. Strana může používat 4 kopí.
Muslimská vojska
Vybavení muslimských bojovníku se v zásadě neliší od jejich křižáckých protivníků, opět ve zbrojích platí zákaz kyrysu, plátových noh nebo rukou. V případě, že by si vás někdo mohl splést s nepřítelem, ozdobte svoji hlavu nebo přilbu tradičním šátekem nebo turbanem. Váš oděv by měl mít červenou nebo černou barvu. Jako inspiraci pro kostým můžete použít ilustrace z této stránky.
Těžká pěchota: velitel Kerboga z Mosulu - Mahtar- Atabeg (místodržící) západní části Velkého sedlžuckého sultanátu. Titul, jenž dostal za nemalou podporu v boji o nástupnictví v říši. Z těch dob má stále mnoho nepřátel a závistivců, kteří by jej rádi viděli pokořeného, ale zatím žádný z emírů nedokáže postavit takové vojsko jako pán z Mosulu.
- Jádrem Kerbogovy armády jsou obávaní mamlúci. Jako děti prodáni do otroctví a pak vychováni jako elitní válečníci. Otrok zde neznamená, že by mamlúci nemohli dosáhnout vysokého postavení, právě naopak. Jsou dobře vyzbrojení a na rozdíl od evropkého rytířstva disciplinovaní.
- Musí mít zbroj a helmu nebo kroužkovou kapuci. Jsou povoleny nadrozměrné štíty. Nesmí používat kopí.
- Kilič Arslan I. (v překladu Lví meč nebo Lví spár) je od roku 1092 rúmským sultánem. Po smrti otce málem o své dědictví přišel a musel říši svého otce dobývat zpět, což se mu po letech válek z velké části podařilo. Z mocného města Nikaia na hranicích s Byzancí učinil své sídelní město. Ve své říši vládne muslimům i křesťanům a je znám, kromě vytrvalosti, i svou tolerancí (zatím).
- Základem Arslanovy armády jsou sbory lehkooděnců, které, v souladu s tradiční tureckou taktikou, napadají a rozrušují řady nepřátel, aby je mohla dorazit záloha těžké jízdy (u nás pěchoty :)). Výhodou této armády je rychlost a taktická rozmanitost.
- Zbraně dle běžných pravidel. Ve straně mohou být maximálně 2 kopí.
- I když na trůně fatimovského Egypta sedí sultán al-Musta'li, skutečným vládcem je velkovezírka al-Afdal. Pod jejím vedením dobyli egyptské síly Jeruzalém z rukou sedlžuckých turků. Snad proto také považovala zprvu křižáky za potencionální spojence proti společnému nepříteli. Po rozpoznání omylu rychle skládá vojsko pro obranu Palestiny.
- Strana se skládá z egyptské městské milice doplněné žoldáky ze Súdánu, Nubie a Etiopie. Co ztrácejí na výzbroji a morálce, vyvažují svým počtem a dobrým vedením.
- Zakázány jsou zbroje a velké štíty (pěstní štíty povoleny). Ostatní zbraně podle pravidel. Strana může používat 4 kopí.