Pravidla
Cech Zaklínačů
Je neocenitelný pomocník v boji, ale zkoušky na zaklínače jsou obtížné a ne každý se jím může stát.
Informace pro uchazeče o vstup do cechu
Kdo je zaklínač?
Zaklínač ve hře Gothic je zabiják nestvůr podobný, jemuž se stala předlohou postava zaklínače z knih od Sapkowského. Jedná se o mrštného bojovníka, který má jisté malé magické nadání. Může užívat rozličné elixíry k vylepšení svých dovedností, plyne mu z toho ale také řada nevýhod. Zaklínači se řídí určitým kodexem, který je ale potřeba v naší hře Gothic brát s rezervou (vzhledem ke skupinovému charakteru hry).
Herní omezení
Z různých důvodů existuje pro zaklínače několik herních omezení, kterých byste si měli být vědomi, pokud si zvolíte toto povolání.
- Rasa: zaklínačem se může stát pouze člověk.
- Léčitelnost: metabolismus zaklínačů je pozměněn zkouškou jedů a dalšími vlivy. Kromě následků pozitivních existují i negativní, mezi něž patří fakt, že léčení zaklínačů standardními metodami je poněkud obtížné, ač nikoliv nemožné.
Zbraně a zbroj
Primární zbraní zaklínače je krátký meč do 90 cm (obyčejný a stříbrný), později i krátkou dýku do druhé ruky. Je tedy nutné u sebe mít dva jednoroční meče, nejlépe aby bylo jasně rozpoznatelné, který je stříbrný. Zaklínač spoléhá na svou obratnost a jakákoliv těžká zbroj by mu v boji jen překážela. Lehkým prošívanicím nebo koženým zbrojím se ale nevyhýbá.
Vybavení
K výkonu svého povolání potřebuje zaklínač kromě zbraně a zbroje ještě další pomůcky a schopnosti:
- Flakónky: zaklínači používají elixíry. Na jejich přechovávání je potřeba mít malé flakónky (velikost skutečně minimální). Doporučuji přivést si minimálně 6, lépe 8.
- Truhlička: či jiný způsob bezpečného přenášení flakónků.
- Medailon: zaklínač mít medailon nemusí, vřele se však doporučuje.
- Stříbrný řetěz lehký, kovový řetěz (nejlépe s malým průměrem oka), vypadající jako stříbrný. Cca 1,5-2 metry.
Další nároky požadavky
- Fyzická zdatnost: během výcviku na vás bude kladena velká fyzická zátěž. Nejsou výjimkou dlouhé běhy, šplhání, pohyb v nepříznivých podmínkách.
- Bojové dovednosti: dobrým předpokladem je alespoň základní znalost šermu a boje muže proti muži (nestvůře). Není to však podmínkou, i z lempla může být zaklínač, když se bude snažit.
- Nevybíravost: jelikož během hry budete požívat řadu elixírů je dobré nemít výhrady proti žádné poživatelné ingredienci. Častou přísadou elixíru je alkohol, také vyloženě hnusné a odporné přísady. Alergikům se zaklínač nedoporučuje, pro nikoho se nebude zvlášť vyvařovat.
- Znalost nestvůr: zaklínač by měl mít jisté všeobecné znalosti o zvířatech, rozličných nestvůrách a stvořeních. Nejlépe nabyté z knih, her apod. Nic doslovného se nevyžaduje.
- Schopnost učit se: cechovní pravidla pro toto povolání obsahují několikrát více informací, než u ostatních povolání. Je proto dobré si je před hrou důkladně naučit.
Několik mýtů
Ačkoliv jsou následující názory značně rozšířené, není na nich ani zrnko pravdy.
- Zaklínači musí nosit meč na zádech - nikoliv, nemusí. Ba dokonce to často není příliš praktické. Ale samozřejmě mohou.
- Zaklínač = Geralt. Není tomu tak. Každý zaklínač je individuální osobnost. Pokud se někdo rozhodne napodobovat Geralta, činí tak o své vlastní vůli a dobrovolně. Cech něco takového rozhodně nepodporuje a už vůbec nevyžaduje.
- Zaklínač musí mít bílé vlasy - barva vlasů je jen na vás a na tom, jaká bude ladit k vaší postavě. Zkuste vytvořit svoji vlastní, originální postavu zaklínače.
- Zaklínači jsou pouze muži – není tomu tak, avšak vzhledem k náročnosti tréninku, jak fyzické, tak psychické, by si to něžné pohlaví mělo dobře rozmyslet. Nebudou se brát žádné ohledy.
Cechovní zkoušky na zaklínače jsou z celého spektra povolání na Gothicu nejsložitější a nejtěžší. Jedná se o elitní povolání, které nemusí být zastoupeno v žádné skupince, ale jeho přítomnost bude vysoce ceněna. Zda adept dokončí cechovní zkoušky, je pouze na vůli cechovního mistra a je to povolání, na které je možné cechovní zkoušky neudělat. Cechmistr nemá rád pláč.
Zpět na pravidla